İZMİRLİ REKLAMCILARDAN REKLAM HUKUKU ÇALIŞTAYI

İzmir ekonomisine yön veren işletmelerin, marka iletişimindeki güçlü çözüm ortaklarını çatısı altında barındıran İzmir Reklamcılar Derneği'nin (İRD) yeni yönetim kurulu, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Reklamcılık mesleğinin önemini ve itibarını daha yukarıya taşımak amacıyla yola çıkan İRD Yönetimi, reklamverenlerle olan ilişkilerde önemli bir yer alan telif ve sözleşme konularını Reklam Hukuku Çalıştayı'nda masaya yatırdı. Mimarlar Odası İzmir Şubesi'nde düzenlenen çalıştayda İRD Hukuk Danışmanı; Fikri-Sınai Haklar, Bilişim, Yazılım ve Tasarım ve Ceza Hukuku Öğretim Görevlisi ve Danışmanı Av. Nevhan Akyıldız tarafından bilgilendirilen katılımcılar, fikri-sınai haklar, ceza, bilişim, yazılım ve tasarım hukuku gibi konularda detaylı bilgi sahibi oldu. 

Mutlaka Sözleşme Yapılmalı...

Müşteri ve ajans arasında yapılacak sözleşmelerin her iki tarafı da koruduğunu ve mutlaka yapılması gerektiğini belirten İRD Hukuk Danışmanı Av. Nevhan Akyıldız, “Yapılacak sözleşmelerle birlikte reklamveren, reklam ajansından alacağı hizmeti güvence altına almış olur. Bununla birlikte reklam ajansı da müşterisinin sözleşmede belirttiği taleplere yönelik daha verimli ve etkin hizmetler sunar” diye konuştu. Müşterilerin yanı sıra; üçünçü taraflar ve ajans çalışanlarıyla da işveren arasında da mutlaka eserlerin telif hakkının kimde kalacağı konusunda sözleşme imzalanması gerektiğini açıklayan Akyıldız, sözleşme yapılmadığı takdirde durumun kanunun yorumlarına göre şekillendiği bilgisini verdi. 

Reklam hukukuna ilişkin çalışmalara 3 ay önce başladıklarını kaydeden İRD Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Sal ise, sonuç odaklı ve geniş kapsamlı bir çalıştay yürüteceklerini söyledi. Çalıştayın önümüzdeki aylarda şekilleneceği bilgisini veren Sal sözlerini şöyle sürdürdü: “Çalıştayın sonunda, İzmirli reklam ajansları ve reklamverenleri bir araya getirmeyi planlıyoruz. Amacımız reklamverenlerle reklam ajansları arasında sürdürülebilir ilişkilerin karşılıklı güvene oturduğu bir iş anlayışı oluşturmak.”

Haber Resimleri